Co robić w Zakopanem latem?
Jeśli tylko pogoda dopisuje warto wybrać się na wycieczkę lub choćby kilkugodzinny spacer do Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Polecam Dolinę Strążyską, do której można dojść pieszo z centrum Zakopanego. Mniej wprawni turyści oraz Ci, którym towarzyszą małe dzieci po dojściu do końca doliny (ok. 40 minut) obejrzą niewielki wodospad Siklawa, napiją się herbaty w szałasie i odpoczną chwilę u stóp imponującego Giewontu. Turyści doświadczeni, przyzwyczajeni do 5-6 godzinnych wycieczek mogą z Doliny Strążyskiej przejść na szczyt Giewontu (2.5 godzinny marsz pod górę) a potem zejść przez Polanę Kondratową i Kalatówki do Kuźnic, a stąd wrócić mikrobusem do centrum.
Inne polecane, łatwo dostępne miejsca w Polskich Tatrach to Morskie Oko (równie piękne jak popularne - warto wyruszyć tam wcześnie rano, aby uniknąć tłoku), Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska. We wszystkich turystów wożą zaprzęgi konne - latem wozy lub dorożki, zimą sanie - tak więc miejsca te dostępne są praktycznie dla każdego.
Podczas pobytu w Zakopanem nie można zapomnieć o wyjeździe kolejką linową na
Kasprowy Wierch (1.987 mnpm) - i latem i zimą to atrakcja dla dużych i małych (zwłaszcza dla małych…). W okresie wakacyjnym do kasy w Kuźnicach ustawiają się spore kolejki - warto wybrac się tam wcześnie rano (uwaga! bilety sprzedawane są wyłącznie na jazdy bieżące!).
Aktualne informacje na temat Kasprowego Wierchu.
Druga popularna kolejka, tym razem torowa, zabiera turystów z centrum miasta na Gubałówkę. Tę przejażdżkę polecamy ze względu na wspaniały widok jaki przy bezchmurnej pogodzie rozpościera się za szczytu Gubałówki (1.100mnpm)na Tatry i Zakopane. Wracając z Gubałówki warto spędzić kilkanaście minut na placu targowym, który znajduje się pomiędzy dolną stacją kolejki a Krupówkami. Znajdziecie tu wiele straganów z pamiątkami (głównie wyroby drewniane, skórzane i wełniane), kurtkami ze skóry i kożuchami, odzieżą, obuwiem, owocami i warzywami oraz całą alejkę sprzedawców owczych serków - oscypków - różnej wielkości, kształtu i koloru…
Bezpośrednio z placu targowego wchodzimy na Krupówki - główną ulicę Zakopanego, zamkniętą dla ruchu samochodowego, pełną sklepów i restauracji. Tu również znajduje się poczta, banki i kantory prowadzące wymianę pieniędzy. W sezonie na Krupówkach panuje straszliwy tłok i trudno uwierzyć, że jeszcze w początkach XIX wieku była to wydeptana przez górali ścieżka, łącząca centrum wsi z hutą w Kuźnicach (obecnie jest tam stacja kolejki na Kasprowy Wierch). Szczególnie podczas deszczowej pogody na Krupówkach pojawiają się tłumy turystów, szukając jakiegoś zajęcia na niepogodę.