ZAKOPANE, Zakopane

noclegi, propozycje wycieczek, stoki narciarskie, letnie i zimowe atrakcje
discover zakopanestrona główna kontaktkontakt
zakopane dla dzieci

discover Zakopane.pl - Zakopane dla dzieci

Zakopane dla dzieci. Propozycje spędzenia wolnego czasu w Zakopanem dla rodzin z dziećmi.

www.zakopanedladzieci.pl
www. Zakopane dla Dzieci .pl - w odpowiedzi na liczne sugestie naszych klientów i znajomych w lipcu 2011 udostępniliśmy serwis internetowy w całości poświęcony tematyce organizacji wakacji czy ferii zimowych dla rodzin z dziećmi pod Tatrami. Znajdziecie tu Państwo zarówno nasze własne pomysły, jak i pomysły internautów. Będziemy również wdzięczni za Wasze sugestie. Temat przewodni brzmi: jak ciekawie spędzić czas z dzieckiem w Zakopanem lub okolicy?

Spacery i wycieczki po Zakopanem i Tatrzańskim Parku Narodowym polecane dla rodzin z dziećmi:

Szymoszkowa
1. GUBAŁÓWKA - dużo atrakcji, piękne widoki (cały dzień):
Wyjazd kolejką na Gubałówkę - (opcja: zjazd wózeczkiem na zjeżdżalni grawitacyjnej - długość trasy 700m) - spacer w kierunku wyciągu krzesełkowego na Polanie Szymoszkowej - (opcja: próba sprawności w Parku Przygody znajdującym się po drodze (ciąg utworzonych z lin mostów, sieci, zjazdów i kładek - mni park dla dzieci młodszych) - zjazd wyciągiem (przepiękny widok na Tatry i Zakopane) - relaks na kąpielisku termalnym (temperatura wody 28C) przy hotelu Mercury Kasprowy. Powrót do centrum (ok. 1,5 km wzdłuż ruchliwej ulicy) pieszo, mikrobusem lub taksówką.
Koziołek Matołek
GÓRNE ZAKOPANE (ok. 4 godz) spacer zaczynamy u stóp Wielkiej Krokwi (skocznia narciarska). Proponuję wejście na teren skoczni i wyjazd wyciągiem krzesełkowym na szczyt skoczni (wspaniały widok na Zakopane), powrót wyciągiem i spacer ul. Br. Czecha do Muzeum Makuszyńskiego (ul. Tetmajera) przed którym stoi piękna figurka Koziołka Matołka (na zdjęciu obok) - bohatera jednej z najpopularniejszych polskich bajek dla dzieci, napisanej przez Kornela Makuszyńskiego. Następnie idziemy dalej ulicą Tetmajera i skręcamy w prawo na skrzyżowaniu w ul. Grunwaldzką. Po 5 minutach dochodzimy do Parku Miejskiego, w którym znajduje się Centrum Kultury Jutrzenka. W okresie wakacyjnym czynna jest tu wystawa prac dzieci (malarstwo na szkle, ceramika, rzeźba - z możliwością zakupienia prac. To ładne i oryginalne pamiątki a przy okazji pomoc finansowa dla tej placówki, zrzeszającej blisko tysiąc dzieciaków z Zakopanego i okolicznych wiosek). Po zwiedzeniu wystawy młodsze dzieci z pewnością chętnie pobawią się na huśtawkach a starsze może będą chciały zagrać w koszykówkę (plac zabaw i boisko znajdują się w parku, wstęp wolny - park jest obecnie zamknięty z powodu przebudowy).
adventure park przygody

ADVENTURE - Park Przygody na Gubałówce (najdłuższa tyrolka w Polsce!)

to miejsce przygotowane z myślą o dobrej zabawie dla turystów odpoczywających w Zakopanem, także dla dzieci i młodzieży, które w ramach wycieczek szkolnych odwiedzają Podhale. Cały system Parku Przygody Gubałówka zaprojektowany i stworzony został w taki sposób, aby każda osoba bez względu na stopień sprawności fizycznej mogła cieszyć się ciekawą przygodą na Gubałówce.

park przygody park przygody park przygody park przygody park przygody park przygody park przygody park przygody park przygody park przygody park przygody park przygody park przygody park przygody

Dzieci w górach:

z pewnością są dzieci, które uwielbiają chodzenie po górach i wysiłek z tym związany ale na wszelki wypadek przedstawię kilka sprawdzonych rad dla rodziców dzieci nie chodzących. Przede wszystkim należy wybierać niezbyt długie trasy i takie, w których cel wycieczki jest wyraźnie określony. Oto kilka propozycji:

Dolina Olczyska - po około godzinnym, niezbyt forsownym podejściu przez las dochodzimy na Polanę przy której zobaczyć możemy wywierzysko - największe tatrzańskie źródło, którego maksymalna wydajność wynosi około 1.000 litrów na sekundę. W porównaniu z wodospadami górskimi wypływający spod kamieni potoczek nie jest imponujący ale jeśli po obejrzeniu źródełka usiądziemy na trawie lub na ławeczce i wyjmiemy z plecaka słodkie przysmaki - trud wycieczki zostanie nagrodzony.
Nosal (1.206 m) - propozycja dla dzieci w wieku szkolnym - szczyt niewysoki ale skalisty z przepięknym widokiem na Kasprowy Wierch i Świnicę. Najlepiej zacząć wycieczkę w Kuźnicach a zakończyć schodząc do tamy przy ul. Bulwary Słowackiego. Całość zabiera około 2 godziny. Po zejściu możemy pójść wzdłuż potoku Bystra Bulwarami Słowackiego (około 2km) aż do ul. Jagiellońskiej i dojdziemy do nowoczesnego Aquaparku, w którym odpoczniemy w basenie a dzieci poszaleją na zjeżdżalniach wodnych.
Dolina Kościeliska - wejście do Doliny znajduje się w Kirach - możemy tam dojechać samochodem, autobusem lub mikrobusem z przystanku obok dworca autobusowego. Celem tej wycieczki będzie dla młodszych dzieci przejście przez Jaskinię Mroźną (wejście do jaskini znajduje się około godziny marszu od początku doliny, jaskinia jest oświetlona a ruch regulowany). Starsze dzieci możemy namówić do zaliczenia całej doliny i dojścia aż do schroniska na Hali Ornak (ok. 3 godz). Doświadczeni turyści mogą zabrać swoje dzieci do bardziej dzikiej Jaskini Mylnej (konieczna latarka!) lub przejść przez Wąwóz Kraków i Jaskinię Smocza Jama (tutaj też przyda się latarka chociaż jaskinię można minąć).
Dolina Chochołowska - to jedyna dolina z wypożyczalnią rowerów. Tutaj zachętą dla dzieci może być piesze podejście do schroniska a następnie zjazd na wypożyczonych rowerach. Zapalonym rowerzystom polecam przejazd na rowerach w obie strony (20 km). Wypożyczalnia dysponuje rowerkami dziecięcymi oraz krzesełkami dla dzieci. Dolina jest bardzo piękna.
odznaka GOT
Górska Odznaka Turystyczna - niezależnie od wybranej trasy radzę zakupić małą książeczkę GOT . W książeczce wpisujemy dane dziecka i namawiamy je do zbierania pieczątek (w specjalne rubryki wpisujemy datę i trasę wycieczki). Pieczątki są dostępne we wszystkich schroniskach, muzeach, w punktach sprzedaży biletów do Parku Narodowego. Za każdą trasę przysługuje określona liczba punktów. Po sezonie książeczki oddaje się do weryfikacji - jeśli turysta zdobył odpowiednią liczbę punktów otrzymuje odznakę. Program ten, mający na celu popularyzację turystyki górskiej ma już ponad 70 lat a do 2011 roku przyznano ponad 1,5 miliona odznak!
wycieczki rowerowe
DLA MAŁYCH SPORTOWCÓW
TENIS - w Zakopanem mamy trzy szkółki tenisowe - w Parku Miejskim ; przy ul. Br. Czecha na terenie stadionu sportowego oraz obok hotelu Marilor. Wszędzie można zamówić lekcje gry na każdym poziomie zaawansowania.
ROWERY GÓRSKIE - w Zakopanem, w sezonie letnim, działa kilka wypożyczalni. Najbardziej polecamy przejażdżkę w Dolinie Chochołowskiej (wypożyczalnia rowerów na parkingu przy wejściu do Chochołowskiej) - ze względu na sporą ilość turystów wędrujących doliną sugerujemy godziny poranne lub późno popołudniowe.
spływ dunajcem
Zakopane jednodniowe wycieczki autokarowe - w okresie wakacyjnym z Zakopanego codziennie organizowane są jednodniowe wycieczki autokarowe. Dla dzieci polecamy: Spływ Przełomem Dunajca (dla maluchów na tratwach, dla dzieci powyżej 10 lat - na pontonach); miasteczko wodne Tatralandia na Słowacji, wycieczkę Dookoła Tatr ze zwiedzaniem pięknego obronnego zamku Orawskiego i imponującej jaskini Demianowskiej oraz Tatry Wysokie z wyjazdem kolejką na Łomnicę (drugi szczyt Tatr 2.634m), wycieczki do Parku Miniatur i Dinolandii w Inwałdzie oraz Dinozatorlandu w Zatorze.
UWAGA! Podczas wycieczek na Słowację dzieci muszą mieć ze sobą ważny paszport lub tymczasowy dowód osobisty!