ZAKOPANE, Zakopane

noclegi, propozycje wycieczek, stoki narciarskie, letnie i zimowe atrakcje
discover zakopanestrona główna kontaktkontakt
Tatry

discover Zakopane.pl - skituring w Tatrach

ski tury w Tatrach
Z roku na rok pojawia się w Tatrach coraz więcej skiturowców. W Zakopanem działa już kilka wypożyczalni sprzętu skiturowego. Przewodnicy Tatrzańscy, posiadający równocześnie uprawnienia instruktorów narciarstwa, organizują ciekawe wycieczki skiturowe dla swoich klientów. Turystykę narciarską na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego można uprawiać na szlakach turystycznych oraz szlakach narciarskich.

Turystyka narciarska (skituring) w Tatrach:

Zasady i zalecenia Tatrzańskiego Parku Narodowego:

 • Turystyka narciarska może być uprawiana tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna zabezpiecza roślinność i glebę przed oddziaływaniem narciarstwa.
 • Pierwszeństwo mają zawsze piesi oraz osoby podchodzące na nartach.
 • Powyżej górnej granicy lasu turystykę narciarską można uprawiać z odstępstwem od przebiegu letnich szlaków, ale tylko wtedy, gdy przejście szlakiem zagrażałoby bezpieczeństwu, głównie z powodu zagrożenia lawinowego.
 • Część szlaków narciarskich jest jednokierunkowa, tam należy się poruszać zgodnie z określonym kierunkiem.
 • Obowiązujące przepisy zabraniają podchodzenia nartostradą, która ma służyć wyłącznie do zjazdu. Poruszanie się w przeciwnym kierunku stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla zjeżdżającego, jak i podchodzącego.
 • Po szlakach narciarskich wolno poruszać się wyłącznie na nartach.
 • Szlaki turystyczne Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch oraz Dolina Gąsienicowa (Dolina Sucha Stawiańska) – Liliowe udostępnia się wyłącznie do podejścia, ponieważ są położone w bezpośrednim sąsiedztwie tras narciarskich, którymi łatwo można zjechać.
 • Trzeba także pamiętać, że od 1 grudnia do 31 maja zamykane są dla ruchu turystycznego, a więc również dla turystyki narciarskiej następujące odcinki szlaków turystycznych: 1. Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz; 2.Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka ; 3. Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko
 • Na szlakach turystycznych obowiązuje ruch prawostronny. Dotyczy to szczególnie szlaków prowadzących dolinami, gdzie panuje duży ruch turystyczny.
 • W okresie od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • Przed wyjściem w Tatry w okresie zimowym zawsze należy sprawdzić aktualny stopień zagrożenia lawinowego oraz zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi uprawiania turystyki dla danego stopnia zagrożenia. Należy również sprawdzić komunikat turystyczny TPN. Wędrowanie w zimie po tatrzańskich szlakach wymaga odpowiedniej wiedzy, używania sprzętu i wyposażenia umożliwiającego poruszanie w takich warunkach, a także umiejętności oceny zagrożenia lawinowego w terenie. Zawsze można również skorzystać z usług uprawnionego przewodnika.
źródło www.tpn.pl

Przewodnik Skiturowy

Tatry. Przewodnik skiturowy. Autor Wojtek Szatkowski

rzewodnik przeznaczony jest zarówno dla początkujących turystów-narciarzy, a także dla tych, którzy już dobrze zapoznali się z wycieczkami skiturowymi w Tatrach Polskich i Słowackich. Prezentujemy w nim ponad 110 zjazdów w Tatrach Polskich i Tatrach Słowackich, w tym między innymi: z Rysów, Niżnich Rysów, Koziego Wierchu, Wołowca, Jarząbczego w Tatrach Polskich oraz ze Świstowego Szczytu, Rohatki, Czerwonej Ławki, Baraniej Przełęczy, Lodowej, Rohacza Ostrego i Płaczliwego w Tatrach Słowackich oraz wiele innych.

Tatry. Przewodnki skiturowy. wydawnictwo Góry Books. Cena 39.90zł